Ludzkie koszty użycia tytoniu czesc 4

Ta tendencja obniżyła średnią cenę papierosów i zmusiła do przełomowej obniżki cen wiosną 1993 r., Najpierw Philip Morris (Marlboro), a następnie jej wiodących konkurentów. Wydarzenia te mogą mieć trwały wpływ nie tylko na zyski branży, ale także na wskaźniki rozpowszechnienia palenia, szczególnie wśród osób wrażliwych na zmiany cen, takich jak nastolatki. Eksport tytoniu
Amerykański przemysł tytoniowy, który ustępuje jedynie Chinom w produkcji tytoniu, ostatnio rozszerzył swoją działalność na rynkach zagranicznych. Eksport papierosów dramatycznie wzrósł w ciągu ostatnich ośmiu lat i zrekompensował spadek konsumpcji w Stanach Zjednoczonych, tak że utrzymano krajową produkcję papierosów90. W 1984 r. Stany Zjednoczone wyeksportowały 56 miliardów papierosów, czyli 8 procent całkowitej produkcji. W 1991 r. Jednak Stany Zjednoczone wyeksportowały 194 miliardy papierosów, co stanowiło ponad 25 procent całkowitej produkcji. Stany Zjednoczone eksportują ponad trzy razy więcej papierosów niż jakikolwiek inny kraj na świecie91.
W niektórych krajach rozwijających się niewielki nacisk kładzie się na zagrożenia związane z paleniem, a zatem nie ma przepisów regulujących etykiety ostrzegawcze, ograniczenia reklamowe ani zawartość substancji smolistych. Dzięki temu potężne ponadnarodowe przedsiębiorstwa tytoniowe miały możliwość szybkiego wejścia na rynki zagraniczne. Rząd Stanów Zjednoczonych nie udaremnił tej ekspansji i jest kilka możliwych przyczyn jej zaniechania. Po pierwsze, Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę z nadwyżki handlowej w wysokości 3,5 miliarda dolarów z eksportu tytoniu w 1988 r., Z 2,5 miliarda dolarów w 1982 roku2. Wpływ tej nadwyżki na deficyt handlowy mógł zahamować wszelkie wysiłki polityczne zmierzające do ograniczenia eksportu lub uregulowania opakowania ( tj. etykiety ostrzegawcze) wyrobów tytoniowych. Co więcej, przedstawiciele handlu amerykańskiego, na prośbę przemysłu tytoniowego (na mocy artykułu 301 Ustawy o handlu z 1974 r.), Wywierają presję na zagraniczne rządy, aby otworzyły swoje rynki dla ponadnarodowych koncernów tytoniowych i zniosły ograniczenia dotyczące reklamy papierosów w telewizji i druku92. Niektórzy pytali, czy w latach dziewięćdziesiątych nie ma mniej moralnej ofensywy dla Stanów Zjednoczonych, aby eksportować papierosy w celu zmniejszenia deficytu handlowego, niż w Anglii, by w latach trzydziestych XIX w. Eksportować opium do Chin w celu zrównoważenia importu jedwabiu i herbaty93.
W odniesieniu do wywozu tytoniu dr James Mason, były asystent sekretarza ds. Zdrowia w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej, powiedział:
Papierosy stają się problemem zdrowotnym tylko wtedy, gdy łączy się uzależnienie z chciwością – ze strony przemysłu tytoniowego i przemysłu reklamowego, którzy chcą wymienić pieniądze na życie innych. Nasz kraj znany jest z projektów humanitarnych i związanych ze zdrowiem na całym świecie. Jest sto osiemdziesiąt stopni przeciwnie. Mówimy o milionach istnień ludzkich – i to całkowicie przewyższa i przytłacza to, co osiągnęliśmy w dziedzinie pomocy humanitarnej. To oburzające dla Stanów Zjednoczonych, by dopuścić do tego nieszczęścia i cierpienia94.
Lobby Tytoniu
Papierosy pozostają jedynym produktem konsumenckim sprzedawanym legalnie w Stanach Zjednoczonych, który jest jednoznacznie rakotwórczy, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami
[patrz też: pzhgp sanok, instagram kraseczka, ardi bartoszyce ]

Powiązane tematy z artykułem: ardi bartoszyce instagram kraseczka pzhgp sanok